X
تبلیغات
رایتل

Zapiroos

چرا در جنگ سرد میان ایران و عربستان سعودی تهران تاکنون برنده بوده است؟

نشریه «نشنال اینترست» در گزارشی از منازعه میان ایران و عربستان سعودی به عنوان جنگی سرد یاد کرده و می نویسد پیروزی ایران در این جنگ به دلیل حماقت های ریاض بوده است.  

 

به گزارش سایت روزنو ، این نشریه می نویسد:«ریاض بر قطر فشار وارد کرد. عربستان سعودی باور داشت که قطر کشوری کوچک است که وابسته به همسایگان بزرگترش برای تجارت، حمل و نقل هوایی، دسترسی به مواد غذایی و سایر کالاهاست و قادر به مقاومت در برابر تحریم ها نخواهد بود و تسلیم خواهد شد اما آن چه اتفاق افتاد دقیقا عکس این براورد و گمانه زنی سعودی ها بود. 

سعودی ها تعطیلی الجزیره و قطع روابط با ایران کشوری که بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان را دارد رد کردند. قطر توانست به دلیل حمایت ایران و ترکیه این مقاومت را انجام دهد. نکته دیگر آن که عربستان سعودی این واقعیت را نادیده گرفت که امریکا بزرگترین پایگاه هوایی خود را در منطقه در قطر دارد و از نظر پنتاگون عملیات هوایی در افغانستان و سوریه اهمیت دارد و می تواند از این از این پایگاه استفاده کند. ریاض فهمید که هرگونه تهدید نظامی علیه قطر با مخالفت امریکا روبرو خواهد شد و به اهداف بلند مدت همکاری واشنگتن - ریاض اسیب می رساند. 

با توجه به این دو عامل قطر در برابر عربستان سعودی ایستاده است و بر گسترش همکاری با ایران تاکید کرده است این یک پیروزی قابل توجه برای ایران است». 

نشنال اینترست می نویسد:این موضوع بر بحران سوریه نیز تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع ممکن است دو کشور را در زمینه سوریه که تاکنون هر یک از طرفین مخالف یکدیگر حمایت کرده اند به هم نزدیک تر سازد. 

تحرم ناعادلانه وضع شده از سوی عربستان سعودی علیه قطر آن کشور را به ترکیه نزدیک تر خواهد کرد. اکنون پارلمان ترکیه اجازه استقرار سه تا پنح هزار سرباز ترک در قطر برای حفاظت از امنیت داخلی را داده است. 

ترکیه به طور قطع در این مسیر با عربستان سعودی دچار تزلزل روابط می شود و در کنار ایران قرار می گیرد. علیرغم اختلاف نظرهایی که با تهران بر سر سوریه دارد. انکارا و تهران هر دو تلاش کرده اند تا اختلافات را کاهش دهند.

 انکارا در این زمینه به ایران امتیاز مهمی داده است از جمله آن که درک کرده که اسد را نمی توان با زور از قدرت برکنار کرد. این یک پیروزی مهم برای ایران است. محور مقاومت و نیروهای سپاه قدس در سوریه موفق بوده اند. 

این نتیجه محاسبات غلط عربستان سعودی است. دیپلماسی ایران و صبر زیاد ان کشور سبب شد تا سود کند. روابط نزدیک ایران قطر و ترکیه نشان می دهد که آن چه گفته می شود جنگ مذهبی و فرقه ای صده ها در جریان بوده بی اساس و افسانه سرایی است و موضوع بر سر قدرت و کسب آن بوده است». 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)